Tři měsíce poté, co společnost Alrosa odhalila svůj objev diamantu, který se nacházel uvnitř jiného diamantu, Americký gemologický institu (GIA) přišel na vysvětlení, jak k tomuto záhadnému jevu došlo.
Tým společnosti GIA, který zkoumal tento kámen v laboratoři v New Yorku, zjistil, že v průběhu milionů nebo miliard let se přibližně 0,11 karátů diamantu rozpustilo dvěma malými kanálky, které sahaly od povrchu diamantu do jeho vnitřní dutiny. Zbývající diamantový materiál vytvořil 0,03 karátový krystal, který je zcela oddělený a volně se pohybuje v jeho vnější diamantové „skořápce“, uvedl institut minulý týden.
„Nikdy předtím jsme nic takového neviděli.“
„Nikdy předtím jsme nic takového neviděli,“ uvedl Tom Moses, výkonný víceprezident společnosti GIA a hlavní laboratorní a výzkumný pracovník. „Je to opravdu nevšední diamant a nejen kvůli tomu, že je uvnitř menší diamant, který je zcela oddělený od hostitelského krystalu, ale především je pro nás záhadou, jak se tento diamant v diamantu formoval.“
Alrosa objevila diamant v minulém roce během třídění v dole Nyurba, Yukutia. Vlastník dolu uvedl, že tento diamant byl první svého druhu v historii a byl pojmenován jako Matryushka - po ruském termínu, který patří tradičním dřevěným panenkám, které lze rozložit a jež v sobě skrývají několik dalších čím dál menších panenek.
Vnitřní a vnější diamant měly téměř identické „stopové prvky“- látky obsažené v malém množství uvnitř kamene. To potvrdilo, že se zpočátku jednalo o jeden pevný diamant bez dutiny, vysvětlil institut. Původní diamant byl přirozeně ozářen na základě jasně zelené barvy vnitřního kamene a leptů na jeho povrchu, které připomínaly vánoční stromky. Tyto vzory byly způsobeny tekutinami obsahující radioaktivní prvky, které prosakovaly mělkými zlomeninami podél okrajů diamantu, poznamenal institut GIA.
„Zkoumání diamantu Matryoshka bylo skutečně pozoruhodnou příležitostí,“ uvedl Tom Moses. „Příležitost prozkoumat tenhle speciální diamant uvnitř diamantu přispěla k pochopení toho, jak se diamanty vytvářejí.“
Foto: © RIA Novosti. Iliya Pitalev